Znaczenie sezonowej wymiany opon

Wielu kierowców jest świadomych, że oprócz tradycyjnego podziału na opony letnie i zimowe, przemysł motoryzacyjny oferuje także opony całoroczne. Zyskują one na popularności, jednak ich uniwersalność może okazać się wadą, a nie zaletą. Opony całoroczne nie posiadają wszystkich właściwości, które pozwoliłyby na bezkompromisowy komfort i bezpieczeństwo jazdy w konkretnych warunkach pogodowych. Niższa jakość prowadzenia samochodu z takimi oponami objawia się przy hamowaniu i szybkich zmianach kierunku.

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Właściwości budowy ogumienia sezonowego odpowiadają za optymalne bezpieczeństwo i wygodę jazdy, ponieważ determinują przyczepność i długość drogi hamowania. Mieszanka, która służy do budowy ogumienia, w obu przypadkach jest dostosowana do odmiennych temperatur, dlatego wymiana opon samochodowych jest tak istotna. Różnica w budowie opon letnich i zimowych polega na innej budowie bieżnika. Kanały wzdłuż niego występują w większej liczbie w ogumieniu letnim, dzięki czemu auto lepiej trzyma się suchej nawierzchni. Do stabilnej jazdy po śniegu, nadają się natomiast opony z jednym lub dwoma kanałami głównymi. Bieżnik zetrze się szybciej, jeśli ogumienie nie będzie dobrze dopasowane do nawierzchni.

Proces wymiany opon samochodowych

O sprawdzeniu, jakie opony posiada nasz samochód, musimy pamiętać, kiedy kupujemy używane auto. Ogumienie zimowe łatwo rozpoznać po znaku śnieżynki. Samą wymianę najlepiej powierzyć ekspertowi i oddać auto do warsztatu. Termin wymiany opon na zimowe nie jest ściśle określony, ale należy zdążyć przed pierwszym śniegiem lub gołoledzią. Trzeba zadbać również o suche i chłodne miejsce do przechowywania wymienionych opon. Na sezonowej wymianie zyskają nie tylko kierowcy samochodów o większej mocy silnika lub używanych głównie poza miastem, ale także wszystkich innych aut.